32

מה השתנה בשוק העבודה? ומה עוד צפויי

2022 היא שנה מסקרנת, היא שנה של תמורות, שינויים, תזוזות והיפוכים.

שוק העבודה כבר השתנה – מכאן ששוק חיפוש העבודה השתנה בהתאם.

יותר ויותר נתקל בשינויים לא רק במבנה הארגוני ובעובדה שדורשים מאיתנו העובדים לממן את העבודה ע"י מעבר לבתים הארגונים מצמצים בעלויות נדל"ן, אנחנו העובדים נדרשים למצוא לנו פינת עבודה בדירה, לפני עידן הקורונה הארגונים מימנו לנו ארוחת צהרים, עכשיו חלקם היא על חשבוננו, פעם נתנו לנו רכב, עכשיו אפשר לבקש מאיתנו לנסוע בתחבורה ציבורית פעם בשבוע, ואם פעם עוד ערכו מסיבות והעבודה ייצרה לנו מקום מפגש חברתי, מעכשיו אנחנו נפגשים בזום, או בסידור עבודה של פינה חמה פעם בשבוע)- השינויים ידרשו גם בהגדרות הבסיסיות של התפקיד.

אנחנו בעולם של שינויים טכנולוגיים, אוטומציה ומיכון מתעדכן, מקצועות נוצרים ונעלמים במהירות עולם של חוסר ודאות השתנות מתמדת וערעור או לחילופין חיזוק עז של מעמד העובד, תלוי במצב השוק בו הוא פועל בכל מקרה זה עולם עבודה של קצוות ולא של איזונים, תמו ימי "שעון הזהב" ו-30 שנות ותק באותו הארגון – עכשיו אנחנו היברידיים.

בעולם אותו אנו חיים כרגע, הכשרה מתמדת תהיה דרך חיים, שוק העבודה יהיה גמיש ודרישות מעסיקים תהינה גמישות בהתאמה.

כווני הפעולה של עובדים השואפים לנהל את הקריירה שלהם, רצויי שיהיו: למידה מתמדת, הכוון מקצועי, איסוף מסיבי של דאטה וכושר ניתוח נתונים והסקת מסקנות.

למעסיקים צפויות השנים הקרובות להיות שנים של תחרות חזקה, משאבים מוגבלים, ודרישות שוק לדיוק והתאמה מקסימליסטים. יש לקחת בחשבון את השינויים הרבים המתחוללים בימים אלו במוחו של צרכן ממוצע, את התמורות הדמוגרפיות המתחוללות בחברה המשתנה, על מרקמיה השונים, ואת  העובדה שהגדרות שהיו "סלע תפיסתנו" הגדרות כמו: מהי זוגיות, מהי משפחה, מיהו בן אדם, ומה נכון לנו לעשות כאשר אנו מתעוררים בבוקר" הגדרות אלו אינן נעוצות בסלע יותר. ההגדרות משתנות, התפקודים וההתנהגויות מתגמשים ופותחים  לנו אופקים חדשים ודרכי פעולה  מגוונות.

הצרכן של 2022 מפונק, אינטליגנטי יחסית, בעל כושר איסוף נתונים והשוואה בין חברות, אם באמצעות חברות האוספת עבורו מידע והשוואה (ראה זאפ) ואם באמצעות קשת ההיכרויות האינסופית הפתוחה לפניו ברשתות. הצרכן של 2022 מקבל החלטות ברמת ההתאמה האישית ואין לו בעיה לא להיות חלק מהעדר הקבוצתי. הצרכן החדש כמו העובד החדש חושב במושגים של התאמה וסיפוק ולא במושגים קשיחים של חובה וצורך.

לעובדים צפויות השנים הקרובות להיות שנים של נוחות זמנית פריון גבוה יחסית בעקבות ניסיונות החברות להתאמה ודיוק בתהליכי מיון וגיוס, והבנה כי זמני השהייה בחברות מתקצרים, התנועתיות והתחלופה מתרבים, הזמניות מתקבעת כקבועה והצורך ללמידה והתפתחות מתמדת הוא אינסופי. הפרנסה תהיה בנוסח של: גם וגם וגם ולא רק.

סוגי הכישורים שידרשו וכבר נדרשים הם: כישורי ליבה: שליטה בשפות רבות בצד הבנה תרבותית,  ידע והבנה טכנולוגית, אוריינות גבוהה, יכולת לעבודה עצמאית, תפיסה מתמטית רחבה ויחסי אנוש סובלניים בצד יצירתיות המאפשרים לעובד להיות בקשר עם עולם ומלואו של גזע, דת ולאום רב גוני.

מעבר לכישורי הליבה המצוינים יידרש כל עובד להפגין את כישוריו האישיים: אותו בידול חמקמק שבזכותו הוא יכול לייצר תוצרת שונה , או להביא ארגון לידי ביצוע ואיכות שונה.

הכישורים המקצועיים ישתנו מארגון לארגון כדי להקשות על עובדים מעברים תכופים.

אז בואו לבדוק: מהם כישורי הליבה שלכם, הכישורים האישיים והכישורים המקצועיים .בואו להתאים עצמכם לשווקים החדשים, תלמדו זוויות מבט חדש תפתחו לעתיד.

שלכם,
רחלי הראל

שיתוף

שמחה להכיר
מלאו את הפרטים

איתכם בדרך,

רחלי הראל

דילוג לתוכן