Untitled-1

הכנה לראיון עבודה – מקוון / פרונטלי

שאלות רבות נשאלות בריאיון העבודה, ולכל מראיין עשויות להיות שאלות מעט אחרות, לדוגמה:

ספר לי על עצמך, למה אתה רוצה דווקא את התפקיד הזה? , איפה אתה רואה את עצמך בעוד חמש שנים?, מהם הדברים שהיית רוצה לשפר בעצמך על מנת להיות עובד טוב יותר?, ספר על כישלון שהיה לך בתפקיד ועוד ועוד…. 

כמעט כל תהליך ריאיון מתבסס על אישוש ההשערות שהותיר הרושם הראשוני של המועמד: הופעה, סגנון דיבור, טון הדיבור ושפת הגוף.

המסר המילולי חייב להיות בהלימה מושלמת עם המסר הבלתי מילולי בכל אחת מהסיטואציות העולות במהלך הריאיון. כל משפט שאנו אומרים נאמר בשתי שפות: שפת הגוף וטון הדיבור. כשכל שפה אומרת משהו אחר – נגלים סדקים באמינות הנאמר או בהתכווננות לו.

לא ניתן לנתח כאן את כל התורה של שפת הגוף והלימה מוחלטת, כמו גם לא ניתן לנתח כאן את כל תורת הראיון המקוון ו/או הפרונטלי – אבל אנסה להדגים "על קצה המזלג" ולתת טיפים מרכזיים להכנה:

סוג הראיון: ראיון מקוון ראיון פרונטלי
מטרת הראיון: הכרות ראשונית בדקו מראש מי מראיין שם ותפקיד בדקו מראש מי משתתף בנוסף למראיין ומה התפקידים
הכנה מראש:
בדקו מצלמה בזווית מחמיאה

בדקו תאורה בזווית מחמיאה

בדקו שהמיקרופון עובד

הכינו רקע המתאים לאופי ראיון

הכינו מראש מסמכים נדרשים

החליטו על לבוש הולם.

הגיעו 5-10 דקות לפני הזמן

סגרו טלפונים עוד בלובי

ברכו לשלום את העובדים בכניסה

החליטו על לבוש הולם,

השאירו חבילות בחדרי המתנה.

כדאי לברר: תרבות ארגונית, מתודות ושיטות עבודה, מיקום, תחילת העסקה, טווח העסקה, אפשרויות קידום והתפתחות אישית, ערכים נלווים וכדו'. תרבות ארגונית, מתודות ושיטות עבודה, מיקום, תחילת העסקה, טווח העסקה, אפשרויות קידום והתפתחות אישית, ערכים נלווים וכדו'.
מודעות לכשלים אפשריים: פלישה למרחב אישי – אסורה,

אי התאמה בין הסיפור לקו"ח,

חוסר עקביות ברמת נתונים,

הכפשת מתחרים או מקום קודם.

פלישה למרחב אישי – אסורה,

אי התאמה בין הסיפור לקו"ח,

חוסר עקביות ברמת נתונים,

הכפשת מתחרים או מקום קודם.

בעת הראיון: מה בודקים? טוב לא טוב
שפת גוף אדם פתוח: לעולם יהיה פתוח לכל רעיון. יביע גמישות בהחלטות, יהיה בעל חוש הומור, משוחרר וגופו יהיה גמיש. אדם כזה ישתמש בתנועות ידיים פתוחות במהלך השיחה. אדם סגור: יביע ספקנות, חוסר מוכנות לשמוע ו/או לשתף פעולה. הוא יהיה בעל דעות נוקשות ובלתי מתפשרות, תנועותיו תהיינה מקובעות ויהיה לו קושי להשתחרר. ברוב המקרים מתמודד זה יאופיין בגישה צינית ובהומור יבש.
טון דיבור אוצר מילים, שפה ומונחים מקצועיים, טון בטוח ונחוש המדגיש את המילים שמתכוונים אליהם במשפט. קיצוני: קולני ו/או חלש לפרקים, שאינו תואם את הנאמר.
מסר מילולי הצגה עצמית, כגון: שנות ניסיון, חוזקות, עוצמות, תוצאות והישגים. לא מומלץ להיכנס לפרוט בגין מבנה משפחתי, יחסי עבודה, תהליכים, דרכי פעולה ושיטות עבודה (אלא אם נשאלתם על כך בהמשך).
לבוש והופעה הופעה אסתטית ולבוש מוקפד ומותאם לתפקיד. לדוגמה, לתפקיד בכיר רצוי לגברים ללבוש חולצה ארוכה ומכופתרת, מכנסיים כהים ונעליים כהות (אפשר להוסיף גם ז'קט ועניבה, תלוי בנוהגי הארגון שאליו מגיעים).

לנשים רצוי ללבוש חולצה מבד רך ואיכותי או מכופתרת, שאינה חשופה, בצבעים סולידיים, שרוולים מעבר למרפק, חצאית עד הברכיים או מעבר להן או מכנסיים מחויטים.

יש ליצור קשר עין כבר בשנייה הראשונה לפגישה ולשמור עליו לאורך כל הריאיון.

הופעה מרושלת או שאינה אסתטית, לבוש יום-יומי, למשל חולצת טריקו או מכנסי ג'ינס לגברים או חצאית קצרצרה וחולצה עם מחשוף עמוק לנשים.
יציבה ולחיצת יד יציבה נכונה המשדרת ביטחון: גו זקוף, כתפיים משוכות לאחור, תנועות פתוחות, חיוך כן ועדין (בהתאם לסיטואציה). ישיבה זקופה עם הטיה קדימה לכיוון המראיין ולחיצת יד מלאת ביטחון: הושט את ידך תוך שמירה על כף יד פתוחה אך לא מתוחה, בזווית של 90 מעלות ומעט קדימה. הקפד על לחיצת יד מלאה (לא רופפת ולא נוקשה), מבט ישיר וגו זקוף. כניסה קלילה או נוקשה לחדר עשויה לשדר זלזול או חשש. הישענות אחורה בעת הישיבה משדרת שאננות וחוסר תשוקה לתפקיד.

לחיצת יד רופפת או שוברת עצמות עלולה לשדר נחיתות או עליונות.

אסתטיקה: איפור ושיער לנשים: שיער מסודר שאינו מסתיר את הפנים (עדיף שיער אסוף) ואיפור עדין המדגיש את קווי הפנים ושאינו בולט.

לגברים: שיער וזקן מסודרים ומוקפדים (עדיף קצוץ).

נשים: שיער פזור/נפוח או מוזנח ואיפור צבעוני מודגש.

גברים: שיער פרוע ו/או ארך וזקן/שפם פראי שאינו משורטט או מגולח.

שימו לב: קיים הבדל מהותי בין ראיון מקוון לראיון פרונטלי – המצלמה זוכרת הכל!

שימו לב: האם נכון לייצר SMALL TALK  – לבבי לפני ראיון? האם משחרר מתחים? פותח אפשרויות?

או שעשוי לייצר את ההיפך? – מתי נכון לייצר SMALL TALK  ומתי ממש לא?!

שימו לב: האם סימנתם לעצמכם – במה אתם מצוינים ובמה אתם רק "בסדר"- אם כן, בואו להתאמן!

שלכם,
רחלי הראל

שיתוף

שמחה להכיר
מלאו את הפרטים

איתכם בדרך,

רחלי הראל

דילוג לתוכן